Szótár és rendszerváltás - Az értelem hálója 6. rész
Az értelem hálója sorozat első rész, második rész harmadik rész negyedik rész ötödik rész
Szótárváltás 
Ha már az osztályharcos példánál voltunk fejezzük is be ezzel. Körülbelül a 70-es évek közepétől a magyarországi tudomány nyelve megváltozott. Különösen a társadalomtudomány és a tudomány-népszerűsítés nyelve. Kezdték a szociológusok, a reformközgazdászok, folytatták a politológusok. Észre se vettük, hogy a társadalmat leíró fogalmaink a pártapparátusi, „apparátcsik” nyelvből „polgári tudományos” nyelvvé alakultak át.
Az átalakulás egyik következménye az lett, hogy a társadalmi valóságot leíró munkásmozgalmi nyelv és szótár helyére a polgári demokrácia szavai kerültek. E nyelven kevésbé írhatók le az osztályok közötti feszültségek, mint például a kizsákmányolás, és differenciáltabban leírhatók a diktatúrák hátrányai, a demokráciák előnyei. Ahogyan kezdtük kicserélni a szavainkat a polgári demokrácia nyelvére (eleinte szocialista demokrácia kifejezést használva) a társadalmat kezdtük máshogyan látni. A nyelv megváltozásával kevesebb osztálykülönbséget láttunk, és nehezebb volt a (proletár)diktatúra szükségességét konstruálni.
Elkezdtük rossznak, nem demokratikusnak látni a rendszerünket. A nyelvi változások aztán a társadalmi változásokat is maguk után vonzották[1]. A nyelvi változás előkészítette a „másként gondolkodást”. A másként gondolkodók pedig politikai erővé szerveződve át is alakították a valóságot. Ma már a polgári nyelvvel nehezebben beszélünk osztályokról (már nem is tudjuk, hogy vannak-e ilyenek, illetve nem divatos dolog a társadalmat osztályokkal leírni). A nyelvi és társadalmi változás megszilárdult, és a további lehetőségek kitágításához megint új nyelv kell.
A baloldal elveszítette a nyelvét, és vele a baloldaliságot. Ezt is újra kell konstruálni. Persze nem lehet mindent átvenni a régiből.
- Mostanra a rendszerváltás liberális nyelve is válságba került, azt is frissíteni kell.
- Az ökológiai mozgalom is dolgozik a nyelvi leckén. A modern, liberális - polgári fogalmakkal nem lehet jól bemutatni az ökológiai problémákat és azok társadalmi oldalát.
És végül van egy hatalmi szempontból sikeres illiberális populista nyelv.
A társadalmi küzdelmek nyelvi formát is öltenek.
Folytatás következik.
[1] Szabó Márton: A rendszerváltozás szemantikája. Politikatudományi szemle 1993.
kép:
- https://pt.aliexpress.com/item/33057807600.html
- https://hold.hu/holdblog/ha-nem-allunk-elo-jobbal-a-populizmus-marad/